Skip to content

Reference

Seminář s Carlosem mě zaujal hned ze dvou důvodů. Jednak jsem flamenco okusila už dříve a vím, že to byl pro mě technicky velmi náročný tanec. Proto jsem uvítala spojení tohoto tance s terapií, který Carlos rozvíjí. Jeho workshop byl pro mě především zážitkem, kdy jsem se předně nemusela pekelně soustředit na kroky. Způsob, jakým nás Carlos provázel tímto pro mě ohnivým tancem, byl vlastně pozváním k přirozenému vyjádření svých rozmanitých pocitů prostřednictvím vlastního těla. Flamenco je určitě velmi specifické, a právě ta jeho dramatičnost podbarvená vášnivou hudbou dokáže v člověku vyvolat pestrou škálu emocí, která ho přenese za běžné hranice všedního života. Já osobně jsem se cítila velmi osvobozeně, žensky a blízko sama k sobě.

Kateřina B.

Setkání s Carlosem a flamenkem nebylo přesně takové, jak jsem si to původně zhruba představoval – tedy výuka tance flamenka, resp. jeho základů. Bylo to jiné, o moc podstatnější a inspirativnější. Bylo to o životě s flamenkem, o filosofii flamenka. Pochopil jsem, jak je flamenko hluboce vrostlé do duší lidí ve Španělsku a jak je pro ně v životě podstatné. Ale současně jsem si pro sebe vytvořil názor, že se to vůbec nemusí omezovat na Španělsko; že je tady nabídka pro všechny lidi, aby flamenko do svého života přijali, ať už jsou z Andaluzie anebo např. z Česka. A také jsem začal vnímat, že není podstatné, jak dokonalí jsme ve flamekových figurách a jestli jsem schopni nebo ochotni je předvádět někde na parketě, ale jestli jsme schopni flamenko oživovat ve svých pohybech i zcela netanečních. Nu a samozřejmě, a to ideálně, jestli jsme ochotni nechat skrze sebe nechat procházet výraz a prožitek flamenka v oněch fascinujících tanečních pohybech ať už při hudbě, anebo jen v rytmu tleskání. No a ještě něco: v hudbě, tanci a prožitku flamenka jsem objevil vlastně všechny hlavní projevy i prožitky života: tragiku, vznešenost i odlehčený humor na účet světa i na účet svůj; a flamenko přitom všem propojuje mužský i ženský princip…

Jiří Šípek, psycholog

Zúčastnila jsem se flamenkového semináře s Carlosem již dvakrát a už se těším na ten budoucí, čím zase překvapí. Na prvním semináři jsem byla flamenkem „nepolíbená“ a bylo to úžasné. Ta škála emocí, jež jsem mohla vyjádřit pohyby a tancem, který jsem zpočátku ani neznala mně nadchla společně s Carlosovou schopností vycítit, co každý účastník a skupina jako celek potřebují. Na následující září si pro nás Carlos připravil nové sebepoznávací „kousky“ a nenechal nás tak na pochybách, že i tancem se lze dostat blíže svému nitru a pocítit volnost projevu. Jsem zvědavá, co přijde do třetice.

Andrea Pekárková

Scroll To Top